Якщо ви не шанувальник продукції Apple, то рано чи пізно ви опинитеся перед вибором між операційними системами Windows та Linux. Перша з них займає 88% всього ринку операційних систем. Друга набагато менш популярна серед користувачів комп'ютерів. Однак це не означає, що вона в чому-небудь поступається своєму конкуренту.

Windows та Linux на сучасному ринку

Незважаючи на те, що нове дітище Windows – Windows 10 – займає лідируючу позицію по продажах на ринку операційних систем, користувачі закидають простори інтернету скаргами на її недосконалість. Компанія Microsoft стверджує, що Windows 10 в даний час працює на майже 700 мільйонів пристроїв і скоро перевершить користувацьку базу своєї попередниці Windows 7, яка буде підтримуватися тільки до січня 2020 року.

З Linux ситуація виглядає дещо інакше. Ця операційна система не настільки поширена, як Windows, і дуже часто буває проігнорованою при виборі комп'ютера через свою уявну складность. Однак Linux володіє тими ж функціями, що і Windows, а в деяких моментах може працювати набагато ефективніше.

Щоб допомогти користувачеві розібратися, який же купувати ноутбук з Windows або з Linus, давайте порівняємо обидві операційні системи.

Оновлення

Ви коли-небудь замислювалися над питанням, скільки часу Windows краде у вас під час своїх нескінченних оновлень? Або скільки разів вона перезавантажувалася в самий невідповідний час, тільки щоб Ви довше чекали, поки вона налаштує ці оновлення?

Кожному користувачеві Windows 10 напевно знайома ситуація, коли в самий відповідальний момент на екрані ноутбука зникає зображення, а замість нього з'являється напис: «будь ласка, почекайте – завантажуються оновлення» або щось подібне.

Навіть незважаючи на те, що примусове перезавантаження була відключена в операційній системі, а в домашній версії Windows 10 ви можете встановити інтервал, протягом якого комп'ютер повинен утримуватися від неї, ви не зможете відкладати оновлення більш ніж на 12 годин.

В Linux відсутня проблема з оновленнями, під час яких ви не можете користуватися комп'ютером. Все встановлюється у фоновому режимі і не заважає роботі пристрою. Більш того, Linux дозволяє користувачам самостійно вирішувати, потрібні їм в даний момент будь-які нововведення в комп'ютері чи ні.

Оновлення Linux легко доступні, тому ця операційна система може бути оновлена або змінена дуже швидко. Windows 10 вимагає багато часу для завантаження та встановлення оновлень.

Відволікання користувача через дрібниці: чи потрібно?

Windows має тенденцію просити уваги. Вона – як дитина в школі, яка відчайдушно хоче, щоб її помітили, і войовничо налаштована з цього приводу. «Будь ласка, використовуйте мене», – кричить Кортана. «Привіт, я помітив, що ви використовуєте Chrome. Я набагато краще», – наполягає браузер Edge. «Хей, ви повинні увійти в обліковий запис Microsoft!» І так далі.

Linux нічим не турбує свого користувача. У розробників є магазин товарів, але вони не вимагають від вас їх купувати. Вони пропонують платну професійну підтримку на різних рівнях, але ці нагадування ніде не вискакують при повсякденному використанні.

Інші переваги Linux перед Windows 10

Центр програмного забезпечення в Linux містить безліч програм в широкому діапазоні категорій: новини, продуктивність, графічний дизайн, редагування аудіо і відео і т. д. Щоб встановити їх, необхідно і достатньо просто натиснути «Встановити». Вам не потрібно заходити на сайт, завантажувати інсталяційний пакет файлів з розширенням «exe.», запускати його, проходити через серію ліцензійних угод та діалогових вікон, як в Windows.

Linux можна завантажити один раз і використовувати або встановити на декількох комп'ютерах. Windows ж ліцензується Microsoft. Кількість ліцензійних ОС, придбаних у Microsoft, які можуть бути законно встановлені, має дорівнювати кількості комп'ютерів.

Linux забезпечує надійний захист ноутбука від вірусів і велику безпеку операційної системи в процесі використання. Windows менш безпечна порівняно з Linux, так як віруси, хакери і шкідливі програми здатні впливати на вікна дуже швидко.

Вирішуючи, який ноутбук вибрати, на Windows або Linux, майте на увазі, що операційна система Linux має більш потужною продуктивністю, ніж її популярний конкурент. Навіть на старому обладнанні вона працює швидше і злагоджено. Windows функціонує набагато повільніше в порівнянні з Linux через запуск програмних пакетів і вимагає добротної апаратної начинки пристрою для оперативної роботи.

Linux дбає про захист персональних даних користувачів, тому не збирає їх. У Windows 10 про особисту захищеність подбала Microsoft, але з цією операційною системою ваша конфіденційність, як і раніше, буде не настільки добра, як з Linux.

Як у Windows 10, так і у Linux є свої переваги і недоліки. Тому, вибираючи собі новий ноутбук, кожен користувач повинен вирішити, чи хоче він собі звичну, але недосконалу ОС Windows, або ж варто докласти трохи зусиль і навчитися користуватися незнайомою, але куди більш комфортною Linux.